Bilo da pokrenete web stranicu u WordPress -u sa velikim brojem posjetitelja ili blog stranicu sa manjim brojem posjetitelja trebali biste optimizirati WordPress što je učinkovitije moguće. WordPress platforma daje ogromne  mogućnosti ukoliko se one iskoriste na pravi način, zato Vam u nastavku donosimo nekoliko savjeta na koji način iz WordPress platforme izvuči maksimalne performanse.

Kako poboljšati performanse Vaše WordPress stranice?

  1. Plugin-ovi

Pluginovi su iznimno korisni sve dok se koriste u optimalnom broju.  Prvi način da poboljšate performanse WordPressa je da deaktivirate i izbrišete sve nepotrebne pluginove. Ukoliko Vam je WordPress stranica jako spora preporuča se instalacija P3 (Plugin Preformance Profiler) plugina jer njime možete detaljno vidjeti koji plugin i u kojoj mjeri utječe na brzinu rada Vaše stranice.

Također, za brži rad WordPress stranice preporuča se instalcija cache pluginova koji spremaju dinamički generirane HTML datoteke te ih poslužuju iz cache memorije. Rezultat toga je znatno ubrzanje Vaše web stranice te brža dostupnost sadržaja posjetitelju. W3 Total Cache plugin je jedan od boljih pluginova koji se preporuča iskusnijim korisnicima, dok je nešto jednostavniji DB Cache Reloaded Fix.

Još jedan koristan open source alat je Heartbeat Control plugin koji u samo nekoliko klikova omogućuje jednostavno upravljanje frekvencijom API heartebeat-a. Heartbeat API koristi se za obavljanje rutinskih zadataka za pružanje informacija u stvarnom vremenu i trenutačno sinkroniziranje podataka na serveru i na upravljačkoj ploči.

  1. Tema

Prilikom odabira WordPress teme važno je obratiti posebnu pozornost  na optimizaciju. Neke lijepe i impresivne teme su zapravo loše kodirane i mogu usporiti rad Vaše web stranice. Obično je bolje izabrati jednostavniju temu i upotrijebiti kvalitene pluginove i time poboljšati web stranicu nego odabrati temu sa složenim izgledom, velikim brojem animacija i ostalim nepotrebnim značajkama.

 

  1. Optimizacija slika

Slike su jedan od važnih faktora na web stranici koje daju ljepši dojam samoj stranici , no ukoliko slike nisu optimizirane, mogle bi naštetiti brzini stranice što u konačnici rezultira odlaskom posjetitelja sa Vaše web stranice. Kako biste izbjegli usporavanje web stranice, slike je potrebno prilagoditi za web.  U izvornom formatu fotografije su jako velike, srećom, postoje mnogobrojni alati koji mogu pomoći oko uređivanja i smanjivanja slika i do 5 puta. Neki od poznatijih alata za uređivanje slika:

  • Riot je besplatan program za uređivanje slika koji je potrebno preuzeti na Vaše računalo. Pomaže vizualno podesiti parametre kompresije i zadržati minimalnu veličinu filea.
  • TinyPng ili WordPress Image Shrinker su dobar izbor ukoliko želite da web stranica radi brže, budući da ovi alati komprimiraju ogromne .png fileove.
  • io je online alat za komprimiranje velikih fotografija bez gubitka kvalitete.

  1. Smanjite broj HTTP zahtjeva

HTTP zahtjevi se šalju prema serveru svaki puta kada netko posijeti Vašu web stranicu. Najvažniji dio HTTP zahtjeva je URL, na temelju tih podataka poslužitelj će pokušati vratiti valjani odgovor.  Što je više HTTP zahtjeva prema serveru gdje su smještene web strnaice, stranica će trebati više vremena za učitavanje. Smanjenjem objekata na web stranici, možete smanjiti broj HTTP zahtjeva koji su potrebni za prikazivanje stranice i time ubrzati vrijeme učitavanja.

  1. Koristite Content Delivery Network (CDN)

CDN je mreža koja se sastoji od poslužitelja diljem svijeta čime se ubrzava učitavanje stranica na bilo kojoj zemljopisnoj lokaciji. Bez obzira koristite li WordPress ili bilo koju drugu platformu, od CDN-a možete imati samo koristi. U principu, CDN sve datoteke sa Vaše web stranice dostavlja preko servera koji je najbliži posjetitelju što utječe na brzinu, konverzije, SEO i iskustvo posjetitelja.